Pogrzeb świecki – jak wygląda pogrzeb bez księdza?

telefon Zakład Pogrzebowy Exitus
500 339 933
CAŁODOBOWO

Pogrzeb bez księdza

Pogrzeb świecki to ceremonia pogrzebowa pozbawiona wszelkich obrzędów oraz symboli religijnych. Nie uczestniczy w nim ksiądz, nie ma mszy świętej, nie ma wspólnej modlitwy.

Rolę księdza, który w pewien sposób prowadzi pogrzeb tradycyjny, przewodzi mu, obejmuje w tym przypadku tzw. mistrz ceremonii.

W Polsce ten typ pogrzebu nie jest popularny, a wynika to przede wszystkim z tego, że żyjemy w kraju katolickim.

Na pogrzeb świecki decydują się bliscy zmarłego, który był ateistą, agnostykiem lub osobą niepraktykującą.

Pamiętać należy jednak, że, o ile zmarły nie zapisał tego w ostatniej woli, to rodzina i bliscy zmarłego decydują o charakterze pogrzebu, dlatego bardzo często jest tak, że nawet, jeśli zmarły był ateistą lub niepraktykującym katolikiem, to chowany jest w obrzędzie katolickim.

Kto prowadzi pogrzeb świecki?

Zazwyczaj pogrzeb świecki prowadzi mistrz ceremonii, czyli osoba, która zawodowo zajmuje się oprawą pogrzebów świeckich.

Nie jest to jednak regułą. Profesjonalnych mistrzów ceremonii jest w Polsce niewielu, dlatego często zakłady pogrzebowe proponują rodzinie, by tego typu ceremonię poprowadził przeszkolony w tym celu pracownik zakładu.

Jak możemy Ci pomóc

nasze usługi

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Ciało, podobnie jak w przypadku pogrzebu katolickiego, wystawiane jest w specjalnej kaplicy w domu pogrzebowym. To tam gromadzą się żałobnicy, by ostatni raz pożegnać się ze zmarłym.

W takiej kaplicy obecne są symbole religijne, jak np. krzyż – na czas ceremonii świeckiej są one zakrywane lub, o ile to możliwe, zabierane z pomieszczenia.

Ceremonii przewodzi wyznaczona do tego osoba, która wita wszystkich zebranych i w kilku słowach opowiada o zmarłym i jego życiu, a także o śmierci i przemijaniu.

To, co powinna powiedzieć taka osoba jest uzgadniane z rodziną zmarłego.

Często jest tak, że to najbliżsi piszą kilka słów, tworząc tzw. mowę pogrzebową, którą później odczytuje prowadzący ceremonię.

O tym, jak napisać mowę pogrzebową pisaliśmy tu.

Jest to również czas, w którym najbliżsi mogą powiedzieć kilka słów do zgromadzonych w kaplicy. Jeżeli zmarły zostawił list pożegnalny, to także jest to doskonały czas na odczytanie go.

Kształt ceremonii w głównej mierze zależy od osób organizujących pogrzeb.

Bardzo często podczas pogrzebu świeckiego puszczana jest muzyka – najczęściej cicha i stonowana, ale mogą to być także ulubione utwory zmarłego, a także muzyka na żywo, np. utwory grane na trąbce czy harfie.

Ceremonię może uświetnić także pokaz slajdów ze zdjęciami zmarłego lub krótki film – zależy to jednak głównie od możliwości technicznych zakładu pogrzebowego organizującego pogrzeb.

Należy pamiętać, by zachować umiar, a przygotowane materiały dostosować do powagi uroczystości.

Materiały wyświetlane nie powinny być zbyt długie, kilka minut w zupełności wystarczy. Po zakończeniu tej części następuje przejazd na cmentarz i złożenie ciała lub prochów zmarłego do grobu.

Na cmentarzu ponownie można powiedzieć kilka słów, po czym pracownicy zakładu pogrzebowego przystępują do umieszczenia trumny lub urny w grobie.

Co ważne, zamiast krzyża przy grobie umieszczany jest tzw. pal świecki, czyli drewniany, elegancki pal ustawiany pionowo, pozbawiony poprzecznych elementów, może być lakierowany i zdobiony.

Ile kosztuje pogrzeb świecki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przy pogrzebie świeckim odchodzi opłata kościelna, która jest różna w zależności od parafii, w jakiej chowany jest zmarły, jednak zwykle wynosi ok. 800 zł.

Koszt poprowadzenia ceremonii świeckiej zależy od tego, czy robi to profesjonalny mistrz ceremonii, czy wykwalifikowany pracownik zakładu pogrzebowego.

Z pewnością jednak nie przewyższa on opłaty kościelnej, może być nawet niższy.

Trzeba pamiętać, że jeżeli uczestniczy się w pogrzebie świeckim, a jest się osobą wierzącą, nie należy rozpoczynać odmawiania modlitw katolickich na głos, a w przemówieniu nie nawiązywać do nauki kościoła katolickiego.

Jest to bardzo istotna kwestia – jeżeli ktoś zdecydował o niereligijnym charakterze ceremonii pogrzebowej, należy to uszanować. W przeciwnym razie można kogoś urazić, wywołać żal i zaburzyć charakter uroczystości.

Najważniejsze jednak, by uszanować wolę zmarłego, jeżeli takową pozostawił.

zobacz nasze porady

W czym pomagamy

Usługi pogrzebowe

Usługi pogrzebowe

SZCZEGÓŁY
Własne krematorium

Własne krematorium

SZCZEGÓŁY
Pracownia florystyczna

Pracownia florystyczna

SZCZEGÓŁY
Usługi cmentarne

Usługi cmentarne

SZCZEGÓŁY
Transport osób zmarłych

Transport osób zmarłych

SZCZEGÓŁY
Usługi prosektoryjne

Usługi prosektoryjne

SZCZEGÓŁY

Biura Zakładu Pogrzebowego Exitus

Warszawa wola

Aleja Solidarności 147
Tel. 22 620 24 18
24 h:   501 210 360
[email protected]
Biuro czynne:
Pn. 9:00 – 17:00
Wt. – Pt. 8:00 – 16:00

Warszawa bielany

ul. Wóycickiego 14
Cmentarz Komunalny Północny
24 h:  609 771 177
[email protected]
Biuro czynne:
Pn. – Pt. 8:00 – 16:00

SIEDLCE

ul. Poniatowskiego 3
Tel. 25 632 60 11
24 h: 602 680 147
[email protected]
Biuro czynne: całodobowo

Otwock

ul. Kościelna 1a
Tel. 22 779 23 39
24 h: 500 339 933
[email protected]
Biuro czynne:
Pn. – Pt. 8:00-18:00
Sb. 8:00-13:00

Otwock

ul. Batorego 44a
Tel. 509 512 115
24 h: 500 339 933
[email protected]
Biuro czynne:
Pn. – Pt. 8:00-16:00

JÓZEFÓW

ul. 3 Maja 88A
24 h: 500 339 933
[email protected]

MIŃSK MAZOWIECKI

ul. 1-go PLM „Warszawa”
Tel. 25 759 17 25
24 h: 693 646 280
[email protected]
Biuro czynne:
Pn. – Pt. 8:00 – 18:00